Zasada działania mieszającego zaworu termostatycznego
Zasada działania mieszającego zaworu termostatycznego

Termostatyczne zawory mieszające stosowane są w celu utrzymywania stałej, zadanej temperatury wody za zaworem w instalacjach grzewczych lub ciepłej wody użytkowej. Nie wymagają używania napięcia sieciowego ani dodatkowych urządzeń sterujących. Szybko reagują na zmianę temperatury i ciśnienia wody, co pozwala chronić użytkowników przed poparzeniami. 

Termostatyczne zawory mieszające - zasady prawidłowego mieszania wody

Celem termostatycznych zaworów mieszających jest - jak sama nazwa wskazuje - mieszanie dwóch strumieni wody o różnych temperaturach w taki sposób, by woda na wyjściu miała stałą, zadaną temperaturę. Prawidłowe mieszanie cieczy w zaworze zachodzi wtedy, gdy stosunek różnicy ciśnień na przyłączach nie przekracza 2:1.

Przykład:

Kiedy przez przyłącze wody ciepłej przepływa ciśnienie 1,5 bar, wartość ciśnienia na przyłączu wody zimnej nie może przekroczyć 3 barów.

 Termostatyczny zawór mieszający

Zastosowanie termostatycznego zaworu mieszającego. Jakie urządzenie wybrać do CWU a jakie do ogrzewania podłogowego?

Jeśli chcemy dobrać zawór mieszający do regulacji temperatury wody użytkowej, należy wybrać ten z zakresem regulacji temperatur ok. 35-60 stopni. Termostatyczny zawór mieszający do systemów ogrzewania podłogowego powinien mieć niższy zakres temperatur np. 20-43 stopni. 

 

Czy możemy zastosować termostatyczny zawór mieszający z wyższym zakresem temperatur do podłogówki?

Zawór z wyższym zakresem regulacji możemy zainstalować w instalacji ogrzewania podłogowego, jeśli potrzebujemy wyższego parametru zasilania, czyli dostarczania większej ilości ciepłej wody do systemu, aby osiągnąć pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niewystarczająca, może to oznaczać, że obecny parametr zasilania jest za niski. W takiej sytuacji konieczne może być zwiększenie przepływu ciepłej wody poprzez zainstalowanie zaworu z wyższym zakresem regulacji lub dostosowanie innych parametrów systemu ogrzewania, aby zapewnić odpowiednią ilość ciepładoprowadzającego do pomieszczenia. 

Zawór termostatyczny o niższych zakresach temperatur - zastosowanie w przedszkolach

Zawory z niższym zakresem temperatur mogą z kolei znajdować szczególne zastosowanie w instalacjach cwu realizowanych w przedszkolach czy ośrodkach opieki, gdzie przywiązuje się szczególną uwagę do bezpieczeństwa użytkowania ciepłej wody. 

 

Wartość KVS - ważny parametr w 3-drogowych termostatycznych zaworach mieszających

Najważniejszym parametrem w przypadku mieszających zaworów trójdrogowych jest wartość KVS, czyli przepływ przez zawór przy stracie ciśnienia 1 bar wyrażona w m3/h. Dobór zaworu mieszającego powinien być zawsze oparty o wielkość wartości przepływu. Warto jednak pamiętać, że KVS to współczynnik teoretyczny mający na celu porównanie i nie jest on równy rzeczywistemu przepływowi wody przez zawory na instalacji.

Dobór właściwego zaworu jest bardzo ważny i pozwala uniknąć wielu problemów z ich późniejszym użytkowaniem. Bezpieczniejszym podejściem jest dobranie większego niż potrzebne rozmiaru zaworu. Może ono skutkować najwyżej mniej dokładną regulacją temperatury. Dobór zbyt małego zaworu stanowi znacznie poważniejszy problem. Może wiązać się z kłopotami z instalacją grzewczą i zbyt małą wydajnością lub zbyt małą ilością wody dostarczanej do instalacji łazienkowych.

 

Jak powinien wyglądać poprawny montaż zaworów termostatycznych na instalacji?

Oprócz wybrania właściwego rozmiaru zaworu kluczowe jest także właściwe umiejscowienie i montaż tego elementu w instalacji. Istnieje kilka istotnych zasad dotyczących montażu mieszających zaworów trójdrogowych, które należy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze pompę należy montować za zaworem, czyli na przewodzie zasilającym instalację, w której chcemy uzyskać stałą temperaturę czynnika. W ten sposób pompa będzie pobierać zmieszany czynnik z zaworu.

Kolejną istotną kwestią jest unikanie nadmiernego obciążenia termicznego zaworu. Oznacza to, że umieszczenie zaworu zbyt blisko źródła ciepła, zwłaszcza w instalacjach wody użytkowej, może narażać go na stałe wysokie temperatury zasilania. Ważne jest przestrzeganie tych zasad podczas montażu zaworów, co zapewni nie tylko prawidłowe działanie systemu, ale także wydłuży żywotność oraz skuteczność pracy zaworu termostatycznego.

 

Co jeszcze może zaburzać pracę zaworu termostatycznego?

Odpowiednie działanie zaworu mieszającego jest zależne nie tylko od jego konstrukcji i umiejscowienia, ale także od czystości czynnika grzewczego w całej instalacji. Nawet niewielkie zanieczyszczenia lub obecność cząstek stałych mogą znacząco wpłynąć na szybkość oraz efektywność działania zaworu. Dobrą praktyką jest stosowanie separatorów zanieczyszczeń lub filtrów siatkowych, które pomagają utrzymać czystość czynnika grzewczego. 

Podczas prac instalacyjnych należy również zwracać uwagę na pozostałości po cięciu i gwintowaniu rur oraz usuwać ewentualne resztki materiałów używanych do uszczelniania. Te zanieczyszczenia często blokują mechanizmy i mogą zatkać elementy mieszające w zaworze, co prowadzi do nieprawidłowego działania. Warto pamiętać, że każda instalacja powinna być opracowana zgodnie z indywidualnym projektem, który określa odpowiednie wartości doboru zaworów mieszających. To kluczowe, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego systemu oraz wydłużyć żywotność zaworów termostatycznych. 

Dane kontaktowe

664-958-173

sklep@instalco.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Kategorie
Zapisz się do newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl