Jakie źródło ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym?
Jakie źródło ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym?

 

Jakie źródło ciepła jest najlepsze do ogrzewania podłogowego?

 

Jakie źródło ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym wodnym?

Ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami energii cieplnej, takimi jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne. Kotły kondensacyjne i pompy ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym niskotemperaturowym osiągają znacznie lepszą sprawność niż w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym.

Kocioł gazowy kondensacyjny a ogrzewanie podłogowe

Dla spalin powstałych ze spalania gazu ziemnego temperatura punktu rosy wynosi około 56°C. Aby temperatura powierzchni wymiennika była niższa od tej wartości, odpowiednio niska musi być temperatura wody w instalacji ogrzewania. Dlatego też często słyszy się, że jedynym rodzajem ogrzewania, które może być wykorzystywane do współpracy z kotłem gazowym kondensacyjnym, jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ temperatura wody zasilającej i powrotnej w ogrzewaniu podłogowym jest wtedy zawsze poniżej granicy wykraplania pary wodnej (56°C),

Co więcej, instalacja ma dużą pojemność wodną, co gwarantuje długie cykle pracy palnika z mocą minimalną.

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Pompy ciepła, podobnie jak kotły są źródłami ciepła, współpracują z wodną instalacją ogrzewania podłogowego. W odróżnieniu jednak od tradycyjnych źródeł charakteryzuje je niższy zakres stosowanych temperatur zasilania. Niższa temperatura determinuje większą powierzchnię wymiany ciepła , stąd systemy płaszczyznowe, w odróżnieniu od grzejnikowych, charakteryzuje dużo większa bezwładność. To urządzenie grzewcze również osiąga lepszą sprawność przy niskich temperaturach roboczych. W odniesieniu do szacunków sezonowej efektywności SCOP pompa ciepła typu powietrze-woda w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (35/28℃) pracuje aż o 20% wydajniej niż z grzejnikami (55/48℃)

Jak widać, w domach jednorodzinnych, w których urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny, zastosowanie ogrzewania podłogowego przynosi wymierne korzyści. Średnioroczna sprawność kotła kondensacyjnego wzrasta o kilka procent, natomiast sprawność pompy ciepła aż o ok  20–30%. Zdecyduj się więc na ten komfortowy i zdrowy sposób ogrzewania, aby płacić mniej za koszty energii cieplnej.

Dane kontaktowe

664-958-173

sklep@instalco.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
Kategorie
Zapisz się do newslettera
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl