Termomodernizacja budynku - od czego zacząć?
Termomodernizacja budynku - od czego zacząć?

Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku to zagadnienie, w skład którego wchodzą działania mające na celu zabezpieczenie domu przed utratą ciepła, zmniejszenie energii potrzebnej do jego ogrzania lub ochłodzenia i podgrzania wody. W skrócie można powiedzieć więc, że termomodernizacja ma na celu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Jakie działania obejmuje termomodernizacja?

 W celu termomodernizacji stosuje się szereg działań, spośród których najpopularniejsze jest docieplanie ścian zewnętrznych, wymiana okien oraz wymiana bądź modernizacja systemów grzewczych. Każde z tych zagadnień jest istotne i w znacznym stopniu wpływa na koszty ogrzewania budynku. Ze względu na swoje znaczenie dla zużycia energii i ochrony środowiska termomodernizacja została ujęta w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zapisy te są ważne dla właścicieli budynków, gdyż określają, które działania są uznawane za termomodernizację, co jest istotne np. w przypadku starania się o dofinansowanie na te prace.

 Docieplanie ścian zewnętrznych

 Jednym z podstawowych działań podejmowanych w celu oszczędzania energii potrzebnej do ogrzewania domu jest docieplenie ścian budynku. Odpowiednia izolacja pozwala uniknąć znacznych strat cieplnych, a co za tym idzie ogranicza koszty ogrzewania. Docieplanie ścian zewnętrznych najbardziej opłaca się w przypadku starych budynków, które ze względu na przepisy obowiązujące w czasie ich budowy mają zazwyczaj słabą izolację.

 W celu ocieplania ścian najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian. Obydwa materiały posiadają podobne właściwości termoizolacyjne, dlatego równie dobrze sprawdzą się przy docieplaniu ścian. Różnice między wełną mineralną i styropianem wiążą się z ich elastycznością czy odpornością na wilgoć i wysoką temperaturę. Z tego względu wybór lepszego materiału na docieplenie ścian zewnętrznych zależy od konkretnego przypadku.

 Wymiana okien

 Podobnie jak w przypadku docieplania ścian zewnętrznych niezwykle istotne dla termoizolacji budynku jest posiadanie szczelnych okien. Nie trzeba wykonywać profesjonalnych pomiarów by zauważyć, że to właśnie przez okna „ucieka” znaczna ilość ciepła. Wymiana okien jest więc jednym z pierwszych działań, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy termomodernizacji budynku. Oczywiście każdy przypadek jest inny, dlatego przed podjęciem decyzji o wymianie okien warto zbadać jak wiele ciepła się przez nie wydostaje i określić, czy taka inwestycja się opłaci.

Wymiana systemu grzewczego

 Najpoważniejszym i często dającym najlepsze efekty elementem termomodernizacji budynku jest modernizacja lub wymiana systemu grzewczego. Odpowiedni sposób ogrzewania domu pozwala nie tylko oszczędzić, ale również dostosować odpowiednią temperaturę do konkretnego pomieszczenia. Technologia grzewcza w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat poczyniła ogromny postęp i daje wiele możliwości. Dziś niczym wyjątkowym nie jest sterowanie ogrzewaniem przez smartfona czy ustalanie różnej temperatury dla poszczególnych pomieszczeń.

 Na rynku dostępnych jest wiele technologii, które są alternatywą dla tradycyjnego centralnego ogrzewania. Do wyboru jest chociażby ogrzewanie podłogowe czy pompy ciepła. Wybór systemu grzewczego uzależniony jest od konkretnego przypadku, jednak każdy z nich posiada szereg zalet. Wszystkie innowacyjne systemy ogrzewania są ekologiczne, łatwe w sterowaniu i co najważniejsze oszczędne.

 Za przykład niech posłuży ogrzewanie podłogowe. Innowacyjne systemy sterowania pozwalają kontrolować temperaturę podłogówki za pomocą smartfona. Użytkownik jest w stanie indywidualnie dobierać moc podłogówki do danego pomieszczenia – np. ustalając wyższą temperaturę w łazience, a niższą w sypialni. Za pomocą specjalnych aplikacji istnieje możliwość godzinowego regulowania temperatury, tak by np. rano temperatura była wyższa niż w nocy. Ponadto ogrzewanie podłogi, ze względu na korzystne rozprzestrzenianie się ciepła pozwala na ustawienie niższej temperatury grzania (mimo, iż wciąż odczuwana jest jako komfortowa), a co za tym idzie wpływa na niższe rachunki.

 Termomodernizacja budynku

 Co do zasady wszystkie działania będące częścią termomodernizacji budynku są opłacalne. Oczywiście są one kosztowne, jednak w dłuższej perspektywie pozwalają na spore oszczędności. Warto więc sprawdzić, czy inwestycje termomodernizacyjne wpłyną korzystnie na nasz dom oraz budżet, tym samym krok po kroku zacząć planować przyszłe zmiany.

Dane kontaktowe

664-958-173

sklep@instalco.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl